

Zmiana terminu I etapu badania PISA
W związku z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącą zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach na terenie całego kraju wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu koronawirusa etap I badania PISA 2021 odbędzie się w innym terminie.


Eksperci IBE na konferencji „PISA – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”.
14 stycznia 2020 r. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej odbyła się konferencja „Wyniki kolejnego badania w ramach Programu Międzynarodowej oceny umiejętności uczniów (PISA) – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”. Konferencja była organizowana przez Instytut Problemów Współczesnej Cywilizacji im. Marka Dietricha (IPWC), Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSzW) oraz Instytut Badań Edukacyjnych.


Szkolenie liderów kodowania w Atenach w badaniu PISA 2021
W dniach 18-24 stycznia 2020 roku w Atenach odbyło się szkolenie liderów kodowania do badania pilotażowego PISA 2021. Celem spotkania było przede wszystkim zapoznanie z zasadami i przygotowanie krajowych zespołów do zakodowania odpowiedzi, których uczniowie udzielili podczas badania. W Polsce pilotaż badania PISA 2021 odbędzie się w marcu i kwietniu 2020 roku.


Pierwszy etap badania PISA 2021
Rozpoczęliśmy rekrutację szkół do pierwszego etapu badania PISA 2021. Kontaktujemy się z dyrektorami wylosowanych szkół i przekazujemy im wszelkie informacje na temat realizacji badania.


Polscy uczniowie wśród najlepszych na świecie Znamy wyniki międzynarodowego badania PISA 2018
W porównaniu z wynikami poprzedniego badania PISA 2015, polscy uczniowie osiągnęli lepsze wyniki we wszystkich badanych obszarach: rozumienia czytanego tekstu, rozumowania matematycznego i rozumowania w naukach przyrodniczych. We wszystkich trzech obszarach objętych badaniem wyniki polskich uczniów są powyżej średniej dla krajów OECD i lokują ich w światowej czołówce. Najlepsze wyniki w badaniu osiągnęli uczniowie z 4 regionów Chin, Hongkongu, Singapuru i Makao. W badaniu PISA 2018 wzięło udział ponad 660 tys. uczniów z 79 krajów i regionów świata.


Założenia teoretyczne badania PISA 2018
Prezentujemy założenia teoretyczne oraz przykładowe zadania badania PISA 2018 – największego międzynarodowego badania umiejętności uczniów na świecie, realizowanego przez konsorcjum nadzorowane przez OECD. Wyniki PISA 2018 poznamy już 3 grudnia br.


Eksperci IBE wzięli udział w drugim spotkaniu kierowników badania PISA 2021
Spotkanie odbyło się w Bangkoku w dniach 4-7 listopada, a jego najważniejszym celem było przygotowanie krajowych zespołów do przeprowadzenia badania pilotażowego w terenie. W spotkaniu Krajowych Kierowników Badania PISA 2021 Polskę reprezentowali: Joanna Kaźmierczak, Krzysztof Bulkowski i Wioleta Dobosz-Leszczyńska.


Matematyka główną dziedziną badania PISA 2021
W 2021 roku główną dziedziną badania osiągnięć uczniów w ponad 80 krajach będzie matematyka. Zaprezentowane 14 października podczas konferencji w Oksfordzie założenia matematycznej części badania PISA 2021 zostały dostosowane do zmieniających się sposobów wykorzystywania matematyki we współczesnym świecie.


Wyniki badania PISA 2018
3.12.2019 roku o godz. 9:00 w Paryżu odbędzie się międzynarodowa prezentacja wyników PISA 2018.