Rozpoczęła się 8. edycja Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów. W badaniu weźmie udział 248 polskich szkół i ponad 9,8 tys. 15-latków. Wyniki poznamy w grudniu 2023 r.

Badanie główne PISA 2022 ma na celu dostarczenie porównawczych danych dotyczących umiejętności uczniów z zakresu pięciu dziedzin. W bieżącej edycji badania, oprócz zadań z rozumienia czytanego tekstu, rozumowania w naukach przyrodniczych oraz umiejętności finansowych, uczniowie będą mieli okazję rozwiązywać nowe zadania z matematyki oraz nowej dziedziny, która po raz pierwszy pojawiła się w badaniu PISA – „myślenia kreatywnego”.

Badanie w Polsce odbywać się będzie od 7 marca do 29 kwietnia 2022 roku. Łącznie przebadanych zostanie blisko 10 tys. nastolatków w Polsce oraz kilkaset tysięcy na całym świecie.

Badanie polega na rozwiązywaniu przez uczniów zadań oraz na wypełnieniu kwestionariusza. W Polsce badanie przeprowadzane jest w wersji elektronicznej (komputerowej). Ankieterzy przyjeżdżają do szkoły z komputerami, przeprowadzają krótkie szkolenie dla uczniów, a następnie uczniowie rozpoczynają pracę nad testem. Całość realizacji badania w szkole, łącznie z rozstawieniem i zebraniem komputerów, trwa około 5 godzin.

Intensywne przygotowania do badania PISA 2022 trwały od kilkunastu miesięcy. Jednym z ostatnich etapów były szkolenia dla ankieterów i ankieterek, przeprowadzone przez ekspertów z Instytutu Badań Edukacyjnych.

„Chcielibyśmy podziękować dyrektorom szkół, którzy wyrazili zgodę na przeprowadzenie badania w ich szkołach. Mamy nadzieję, że badanie rozpoczynające się 7 marca będzie przebiegać bardzo sprawnie” – wyjaśnia Joanna Kaźmierczak, kierowniczka badania PISA 2022 w Polsce.

Close Menu