12 października 2021 roku w Bibliotece Narodowej w Zagrzebiu i jednocześnie na platformie zoom odbyła się międzynarodowa konferencja badawcza organizowana przez Ministerstwo Kultury i Mediów Chorwacji.
Konferencja była jednym z wydarzeń organizowanych w Chorwacji jako część Roku Czytania – inicjatywy rządu chorwackiego mającej na celu promocję czytania, propagowanie literatury i upowszechnianie czytelnictwa. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z całego świata i było płaszczyzną do wymiany informacji i pomysłów dotyczących promocji czytelnictwa.

Reprezentująca IBE, kierownik badania PISA 2022, Joanna Kaźmierczak zaprezentowała wyniki badań PISA w Polsce w zakresie rozumienia czytanego tekstu. Szczególną uwagę poświęcono wynikom pomiaru w 2018 roku, w którym „czytanie” było dziedziną wiodącą. Przedstawione zostały również polskie inicjatywy i akcje promujące czytanie jako podstawową formę kontaktu z kulturą i propagujące dzieła polskiej literatury. W wystąpieniu nie zabrakło omówienia wyzwań stojących przed nauczaniem czytania w XXI wieku.

Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć na stronie konferencji (strona w języku chorwackim).
Close Menu