5 grudnia o godz. 11 w siedzibie Instytutu Badań Edukacyjnych odbyła się konferencja prasowa, na której ogłoszono wyniki międzynarodowego badania piętnastolatków PISA 2022.

W konferencji wzięli udział dyrektorzy IBE, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, kierownicy badania PISA, Krzysztof Bulkowski i Joanna Kaźmierczak, oraz dr Monika Popielewicz-Durakiewicz, rzecznik prasowy IBE. Na spotkanie przybyli dziennikarze czołowych polskich mediów, przedstawiciele prasy, radia, telewizji oraz mediów elektronicznych.

Wydarzenie rozpoczął wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Zwrócił uwagę na wysokie wyniki polskich uczniów na tle Europy i świata oraz wpływ pandemii COVID-19 na pogorszenie się wyników badania nie tylko w Polsce, ale również w świecie.

Zastępca dyrektora IBE ds. naukowych, dr hab. Paweł Gondek, swoim wystąpieniu podkreślił m.in., że Instytut Badań Edukacyjnych od wielu lat prowadzi w Polsce międzynarodowe badania edukacyjne, w tym PISA, ICCS i PIRLS.

Główne wyniki badań PISA 2022 w Polsce przedstawili kierownicy badania, Krzysztof Bulkowski i Joanna Kaźmierczak. Opowiedzieli o założeniach teoretycznych, przypomnieli, że Polska uczestniczy w badaniach od samego początku, czyli od 2000 roku, co pozwala na porównanie wyników uczniów pomiędzy kolejnymi edycjami badania. Omówili wyniki badania w zakresie umiejętności matematycznych, rozumienia czytanego tekstu oraz rozumowania w naukach przyrodniczych. Wyniki poszczególnych części badania porównali z innymi krajami oraz z wynikami polskich piętnastolatków z poprzednich lat. Pokazali przykładowe zadania, jakie rozwiązywali badani uczniowie. Ważnym aspektem badania, na które zwrócili uwagę, było pokazanie zróżnicowania wyników ze względu na typ szkoły, do której uczęszczali badani (liceum, technikum i szkoła branżowa) oraz ze względu na płeć.

Na pytania dziennikarzy, dotyczące głównie przyczyn spadku wyników badania PISA polskich uczniów w stosunku do innych krajów i do wyników z ubiegłych lat, odpowiadał wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Szerokiego wywiadu na temat szczegółów badania oraz interpretacji jego wyników udzielił dziennikarzom Krzysztof Bulkowski.

Raport przedstawiający najważniejsze wyniki badania OEC PISA 2022 znajdą Państwo na stronie wyników badania PISA 2022.